Ventspilī notika “Jauno uzņēmēju skola 2020”

15. septembrī Ventspils Jaunrades namā viesojās “Jauno uzņēmēju skola 2020”, kuru projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros organizē Junior Achievement Latvia (JA Latvia) sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA). Pasākuma mērķis bija sniegt skolēniem informāciju un praktisku pieredzi par inovatīvas uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējām, darbojoties JA Latvia programmās, kā arī informēt skolotājus, kā motivēt jauniešus un palīdzēt tiem karjeras izvēlē, pievēršot uzmanību skolēnu mācību uzņēmumiem (SMU) kā iespējai veiksmīgi veicināt jauniešu uzņēmējspēju attīstību.

            Semināru atklāja JA Latvia valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns, iepazīstinot klātesošos ar programmu un iedvesmojot jauniešus sākt īstenot savas idejas – ne tikai, lai nopelnītu, bet reizē arī attīstītu savu personību un gūtu praktisku pieredzi uzņēmuma veidošanā.

            Pasākuma laikā tika demonstrētas dažādu SMU izstrādātas preces, piemēram, ūdens pudele, kas ļauj sekot līdzi izdzertā ūdens daudzumam, āra soliņš ar mehānismu, kas palīdz notraukt no virsmas lieko mitrumu, ergonomisks krēsls-galds, kas transformējams un piemērots lietošanai šaurās telpās, robots-putekļu sūcējs ar koka korpusu, pie sienas montējams velosipēda statīvs, cirkulis bez adatas, kas piemērots jaunāko klašu skolēniem, kā arī citas radošas idejas. Kā norādīja J. Krievāns, īpašu interesi un atzinību parasti izpelnās videi un veselībai draudzīgas, inovatīvas preces. Tāpat JA Latvia valdes priekšsēdētājs aicināja jauniešus domāt par nākotni jau tūlīt – sākot no pirmajām klasēm līdz pat augstskolai, izpildot visus programmas posmus, ir iespējams iegūt sertifikātu, kas jauniešiem sniedz iespēju iegūt 50% studiju maksas atlaidi vairākās Latvijas augstskolās.

Semināra ietvaros ar skolēnu mācību uzņēmuma pieredzes stāstu jeb tēmu “Kā būt uzņēmējam skolā” dalījās SMU “LyL” pārstāvji – Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas skolēns Konstantīns Gļaņenko un Ventspils 2. vidusskolas skolēns Daniels Jansons. Viņu izstrādātie zemūdens lukturīši zivju pievilināšanai šogad ieguva 2. vietu vidusskolas grupā SMU programmas konkursa finālā. Puiši dalījās pieredzē par biznesa ideju, reklāmu un tās realizāciju, kā arī sniedza padomus par produkta izstrādi un pārdošanu. Arī Reinis Nikuļcevs, JA Latvia SMU programmas absolvents un SIA “RocketGrip” pārstāvis, dalījās noderīgā informācijā un pieredzē par sava produkta izveidi, kuru šobrīd tirgo jau 45 valstīs, un aicināja jauniešus darboties. Paralēli studijām, viņš turpina attīstīt savu uzņēmējdarbību un ir mentors skolēniem, kuri vēlas dibināt paši savus mācību uzņēmumus. Savukārt Ventspils LIAA biznesa inkubatora pārstāve Liene Kataševska  sniedza informāciju par biznesa inkubatora atbalstu jaunajiem uzņēmējiem, kā arī dalījās pieredzes stāstā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA “Azeron”, kas nodarbojas ar inovatīvu video spēļu kontrolieru ražošanu. Pasākuma noslēgumā dalībnieki piedalījās radošajās darbnīcās.

            JA Latvia programma ir viena no 40 JA Europe un 118 JA Worldwide tīkla biedriem, kas Latvijā darbojas jau 30 gadu garumā, iesaistot programmas aktivitātēs kopumā 220 dalībskolu. Vecumposmu amplitūdā no 1. klases līdz pat augstskolai, programma piedāvā plašu sadarbības tīklu. Dažādas Ventspils skolas šajā programmā katru mācību gadu pārstāvētas vidēji ar 40 mācību uzņēmumiem, kuros kopā darbojas vairāk nekā 100 skolēnu. Ventspils jaunieši jau ceturto gadu pēc kārtas ir pierādījuši savas spējas, pārstāvot pilsētu mācību uzņēmumu konkursa finālā – 2017. gadā ar diviem uzņēmumiem, 2018. gadā – ar vienu, 2019. gadā – ar trīs uzņēmumiem un iegūtu 2. vietu pamatskolu grupā, bet 2020. gadā – ar vienu uzņēmumu un iegūtu 2. vietu vidusskolu grupā. Turklāt Ventspils pilsētā jau trešo gadu tika rīkota inovāciju un līderības nometne skolēniem “Junior Achievement Unlocked”, kurā šovasar piedalījās arī 6 jaunieši no Ventspils skolām.