Aptauja: 81% Latvijas bērnu sociālajos tīklos piereģistrējas pirms atļautā vecuma

Vairums Latvijas bērnu savu pirmo sociālo tīklu profilu izveido pirms atļautā 13 gadu vecuma, liecina Samsung skola nākotnei veiktā aptauja*. 21% bērnu sociālajos tīklos piereģistrējas jau 8 gadu vecumā. Savukārt tikai 1% jauniešu līdz 17 gadu vecumam nav reģistrējušies nevienā sociālo tīklu vietnē. Līdz ar to aktuāls ir jautājums, kā palīdzēt bērnam nepakļauties virtuālās dzīves ietekmei, bet dzīvot savu dzīvi, pieņemt savus lēmumus un būt apmierinātam ar to.

“Sociālajiem tīkliem ir milzīga ietekme uz mūsu pašnovērtējumu. Īpaši viegli ietekmējami ir bērni, kuriem var rasties izkropļota izpratne par cilvēka izskatu un laimīgas dzīves standartiem. Tas noved pie tā, ka viņi sevi un citus vērtē pēc ārējā izskata un dzīves apstākļiem. Lai kļūtu populāri un iekļautos kolektīvā, pusaudži ir gatavi iesaistīties riskantās darbībās, piemēram, seksualitāti atspoguļojošu ainu publicēšanā sociālajos tīklos. Vecāki ir pamatoti noraizējušies, jo šie ir riski, ar kuriem ikdienā saskaras ģimenes ar pusaugu bērniem,” saka Samsung skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

“Skolēna Digitālais IQ” programmas izstrādātāji sadarbībā ar Latvijas drošāka interneta centru iesaka, ko vecāki var iemācīt bērnam vai jaunietim, lai tas nepakļautos sociālo tīklu negatīvajai ietekmei:

  1. Izvērtē kritiski visu, ko redzi un lasi! Internetā jebkurš var kļūt par autoru, tāpēc iemāci bērnam, kādā veidā pārliecināties, vai internetā izlasītais raksts ir patiesība. Arī sociālajos tīklos darbojas “interneta troļļi”, kas, slēpjoties aiz svešas identitātes, speciāli izplata nepatiesas ziņas.
  2. Atšķirties ir labi! Izskaidrojiet bērnam, ka būt citādam nav slikti – cilvēki dažādi uztver pasauli, mums ir atšķirīgas intereses un vajadzības. Pavisam pieņemami, ka tas redzams arī reālajā un online dzīvē.
  3. Nepazemo un nekritizē citus, pakļaujoties “pūļa instinktam”. Lai iederētos kolektīvā, neviens nav jāpazemo vai jānoniecina. Bieži tieši pozitīva atšķiršanās un savas nostājas demonstrēšana ļauj iemantot cieņu citu acīs.
  4. Izmanto sociālos tīklus kā iedvesmas un jaunu zināšanu apguves avotu. Dariet lietas kopīgi arī tiešsaistē – meklējiet un atrodiet aizraujošas tēmas, ko izpētīt vai iemācīties, vai tās būtu Ziemassvētku dekorācijas, interjera idejas, modes tendences, jaunākās grāmatas vai ceļojuma plānošana. Ja veidosiet jaunietim ieradumu tiešsaistē meklēt pozitīvu iedvesmu, viņam tas veidosies par paradumu.
  5. Kad iespējams, čatošanu saziņas vietnēs, kā WhatsApp vai Facebook Messenger, aizstāj ar satikšanos klātienē. Sociālā saskarsme, kas būs nepieciešama visu mūžu, pieprasa regulāru praktizēšanos, tomēr šo prasmi ir praktiski neiespējami apgūt tiešsaistē, jo īpaši tādas svarīgas īpašības, kā empātija un līdzjūtība.

“Aicinu vecākus interesēties, kādās sociālo tīklu platformās uzturas jūsu bērns. Ja vēlaties labāk izprast jaunieša digitālās gaitas, jums pašiem ir jāizmēģina tās sociālo tīklu platformas, kuras lieto jaunākā paaudze. Izveidojiet profilu jauniešu iemīļotās tīklošanās vietnēs, piemēram, Snapchat vai TikTok, pavaicājiet, lai bērns jums tās iemāca lietot. Interesējoties par to, kādi ir bērna interneta lietošanas mērķi, jūs veicināsiet izpratni par viņa vērtībām un uzlabosiet savstarpējo komunikāciju,” saka Latvijas Drošāka interneta centra (drossinternets.lv) vadītāja Maija Katkovska.

Kā vēl palīdzēt?

Lai ģimenē veidotos veselīgi viedierīču lietošanas paradumi un bērni prasmīgi vadītu dzīvi tiešsaistē, vērts izrunāt un kopīgi vienoties par digitālas veselības noteikumiem. “Skolēna digitālais IQ” programma piedāvā izmantot jau gatavu vienošanās paraugu  pirmajiem ģimenes digitālajiem noteikumiem: skolanakotnei.lv/konkurss.

Nereti vecākiem nav skaidrs, kā organizēt jauniešu viedierīcēs pavadīto laiku un novērst potenciālos riskus, ar kuriem tie var saskarties tiešsaistē, tāpēc bērnu un pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs ir izstrādājis vadlīnijas vecākiem ar bērniem vecumā līdz 12 gadu vecumam un 12+. Ar vadlīnijām var iepazīties šeit: skolanakotnei.lv/digitala-veseliba/