Noslēguma pasākums “Jaunatnes Forumam 2015”

Foruma pasākumā tiks aktualizēts jautājums par sadarbības iespējām starp diasporas jauniešiem un Latviju, diskutējot kopā ar ekspertiem no Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras, valdības pārstāvjiem, kā arī ar radošo industriju, nevalstisko organizāciju, uzņēmumu un valsts institūciju pārstāvjiem. Tāpat tiks noskaidrots viedoklis un sadarbības veidi par Latvijas simtgades svinēšanu, tās iespējamiem pasākumiem, lai kopīgi iezīmētu nākotnes uzdevumus.

“Jaunatnes Forums 2015” aktivitāšu  sērija noslēgsies ar  pasākumu, kas tiks rīkots 1. augustā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā, Rīgā.

Foruma mērķis ir sniegt Latvijas ārzemēs dzīvojošai jaunatnei perspektīvas un risinājumus saistībā ar brīvprātīgo darbu, iesaisti dažādās organizācijās un to devumu karjeras izaugsmē. Latvijas problēma nav lielais apjoms diasporā, bet gan niecīgais skaits dzīvojošo dzimtenē. Atsaucoties uz Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra veiktās aptaujas datiem, 200 000+ ir aizbraukuši no Latvijas pēc neatkarības atjaunošanas, 370 000+ patstāvīgi dzīvo ārzemēs. Labākais veids kā risināt problēmu ir vērsties tiešā saiknē ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, prasot viedokli.

“Jaunatnes Forums 2015”, kas tiek organizēts notiek jau otro gadu pēc kārtas, pirmo reizi šogad norisinājies arī ārpus Latvijas. Foruma pirmais pasākums tika aizvadīts Dublinā, Īrijā. No 4. maija līdz 1. augustam visi interesenti un galvenokārt latviešu jaunieši vecumā no 15 līdz 30 gadiem tika aicināti piedalīties arī forumā gan Londonā, gan Briselē, kā arī divos pasākumos Latvijā. Visi jaunieši tiek aicināti uz 1. augusta noslēguma pasākumu Rīgā, pieteikšanas – http://www.jaunatnesforums.lv/
Foruma konferencē Londonā, kas notika 13.jūnijā Latvijas vēstniecības telpās ārzemēs dzīvojošajiem latviešu jauniešiem bija iespēja iepazīties vienamar otru,  kā arī veidot komunikāciju ar jau pastāvošām organizācijām Lielbritānijā kā  piemēram portāliem un medijiem. Diasporā cilvēki ir vīlušies valsts pārvaldībā, kā arī izteica viedokli, ka tajās valstīs vairāk uzticas valdībai, apmierināti vairāk ar nodokļu sistēmu un darba devēja attieksmi nekā dzimtenē. Pozitīvais ir tas, ka latvieši vairāk jūtas piederīgai Latvijai nekā dzīvojošajai valstij.

Savukārt, Eiropas latviešu kultūras svētku ietvaros Beļģijas galvaspilsētā Briselē, no  16. līdz 21. jūnijam notika foruma pasākums „No rokas rokā un lielais darbs uz riekšu ies”. Pasākuma ietvaros notika diskusija, organizētas darba grupas un uzklausīti  aicinātie viesi, bet pēc tam, jaunieši tika aicināti un iesaistīti brīvprātīgajā darbā Eiropas latviešu kultūras svētku organizatoriskajos darbos. Forums sapulcināja jauniešus no dažādām vietām, tai skatā jauniešus no Latvijas, kas dalījās pieredzē ar darbu, mācībām esot ārzemēs, kā arī jauniešus, kas ir ieradušies kā brīvprātīgie uz Latviešu Eiropas kultūras svētkiem no Slovākijas, Francijas Slovēnijas. Iemesli kāpēc vērts ir atgriezties – pietrūkst latviskā sabiedrība, pasākumi, svētki un kultūra – galvenā ir sociālā vide, pēc tam nāk algas – ja būtu ap 1500 eiro alga, tad ¾ diaspora atgrieztos. Cilvēki bija arī norādījuši atbildēs, ka visvairāk sagaida no valsts sociālo atbalstu (vairāk kā 40% respondentu no 14 000+ atbildēja šo), profesionālās izaugsmes un darba iespējas valstī (pārsvarā šaurās un specializētās jomās, kā arī uzņēmējdarbības uzsākšanā).

Šī gada “Jaunatnes Forums 2015”galvenais mērķis ir stiprināt Latvijas jauniešu darbību un pārstāvniecību organizācijās. Foruma pamatā ir nevalstisko organizāciju un valsts institūciju daudzpusējās, profesionālās un personīgās pieredzes, zināšanu, ideju apmaiņa un īstenošana. Tā iemesla dēļ šogad tika uzrunāti jaunieši, tieši ejot pie viņiem, prasot viedokli, aktivizējot līderus un palīdzot noteikt nākotnes uzdevumus. Aktuāli ir noskaidrot un apspriest, ar kādām problēmām jaunieši saskaras ārzemēs, kā var tos izglītot, paplašināt viņu redzesloku, lai nodrošinātu lielākas karjeras iespējas gan Latvijā, gan ārzemēs un, protams, kas no valsts puses būtu jādara, lai mudinātu jauniešus atgriezties dzimtenē.

“Jaunatnes Forums 2015” organizē biedrība “Jaunatnes Kompetences centrs” sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Republikas Kultūras ministriju, organizāciju “Fonds – DOTS”, “Eiropas latviešu apvienība’’, domubiedru grupa Londonā “LaLonda”, kā arī latviešu biedrībām Īrijā un Beļģijā.

Pieteikšanās forumam – http://www.jaunatnesforums.lv/