Lāčplēša dienā LTV būs skatāma vēsturiskā kara drāma «Dvēseļu putenis»

Latvijas Televīzija Lāčplēša dienā piedāvās vēsturiskās kara drāmas “Dvēseļu putenis” televīzijas pirmizrādi. Lāčplēša dienas ierastajā programmā pandēmija ir viesusi izmaiņas, tādēļ LTV aicina to atzīmēt droši un gaiši – iededzot svecītes mājās un nepulcējoties.

“Dvēseļu putenis” savu kino pirmizrādi piedzīvoja tieši pirms gada. Vēsturiskā kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē, un atgādina, ka brīvība bija jāizcīna un jānopelna. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama.

Filma LTV1 būs vērojama bez reklāmas pauzēm. Ņemot vērā filmas vecuma cenzu, tā būs skatāma pulksten 22.10, bet pirms tam – pulksten 21.30 skatītāji vēlreiz varēs ieskatīties filmas tapšanas procesā dokumentālajā īsfilmā “Filmas “Dvēseļu putenis” aizkadrā”.

Septiņas dienas pēc televīzijas ētera filmu būs iespējams noskatīties sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv.

“Dvēseļu putenis” ieguvis 11 nominācijas nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” – tostarp kategorijās “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma”, “Labākais scenārijs”, “Labākā spēlfilmas režija”, savukārt jaunais Oto Brantevics ir viens no nominantiem kategorijā “Labākais aktierdarbs galvenajā lomā”.

Pulksten 18.55 televīzijas pirmizrādi piedzīvos Askolda Saulīša dokumentālā filma “Mans zelts”. Tā tapusi par godu Latvijas bruņoto spēku simtgadei. Meistarīgi izmantojot animāciju, unikālus arhīvu kadrus un fotogrāfijas, kā arī laikabiedru stāstīto, tapis emocionāls vēstījums par latviešu karotspēju, kas caurvijusi citu varu vadītos konfliktus Latvijas vēsturē, palīdzējusi uzvarēt Latvijas Neatkarības karā un starpkaru periodā izveidot spēcīgu Latvijas armiju, kā arī devusi pārliecību nostāties uz barikādēm un atjaunot bruņotos spēkus 1990. gados. Filmas scenārija un aktiera Andra Keiša ierunātā teksta autors ir Dainis Īvāns.

Pulksten 19.30 būs vērojams LTV veidots dokumentāls stāsts “Piešķirts par varonību. Pirmais valsts apbalvojums”. Šogad aprit simt gadi, kopš dibināts prestižais Lāčplēša Kara ordenis un piešķirti pirmie apbalvojumi. Lāčplēša Kara ordeņa pasniegšanas ceremonija pirmo reizi notika 1920. gada 11. novembrī, kad Satversmes sapulces priekšsēdētājs Jānis Čakste pasniedza apbalvojumu 288 karavīriem. Dokumentālais stāsts atklās to, kā dzima ordenis, kura medaljonā Lāčplēsis cīnās ar lāci, kāpēc katrā ordenī lācis ir atšķirīgs un kas bija pirmie Lāčplēši, un par ko viņi saņēma valsts lielāko pateicību?